مرکز آموزش یارا آی تی
چگونه سرعت بارگذاری وب سایت خود را افزایش دهیم

چگونه سرعت بارگذاری وب سایت خود را افزایش دهیم ؟ قسمت دوم

درود خدمت همه‌ی شما عزیزان و همراهان یارا آی‌تی. امروز هم با یکی دیگر از مباحث جذاب و کاربردی دنیای طراحی وب درخدمتتان هستیم و می‌خواهیم راهکارهای افزایش سرعت بارگذاری یک وب سایت را بررسی کنیم. در قسمت قبل از این مجموعه، دانستیم که چرا باید سرعت بارگذاری را افزایش دهیم و برای افزایش سرعت وب سایت تعدادی از روش‌های پایه‌ای را بیان کردیم. اکنون همراه ما باشید تا تعدادی از روش‌های تخصصی تر را بررسی کنیم…

فشرده سازی فایل های CSS و JS

یکی از مهمترین راه‌های افزایش سرعت بارگذاری وب سایت کاهش حجم فایل‌ها و صفحاتی است که در مرورگر کاربر دریافت می‌شوند. اما سوال اینجاست! چگونه باید حجم این صفحات را کاهش داد؟

در پاسخ باید گفت اولین گام برای کاهش حجم فایل ها و صفحات فشرده سازی فایل‌های CSS و JS قالب وب سایت می‌باشد. در این روش فاصله‌ها و کاراکترهای اضافی که سبب افزایش حجم فایل ها شده اند پاکسازی می‌شوند. درنتیجه حجم هر فایل ۲۰ الی ۵۰ درصد کاهش یافته و سرعت بارگذاری وب سایت نیز تغییر زیادی می‌کند.

برای فشرده سازی این فایل‌ها می‌بایست ابتدا محتویات درون آنها را کپی کرده سپس با استفاده از ابزارهای آنلاین مانند CSS Minifier و JS Minifier فشرده کنید. در نهایت محتوای فشرده شده را بجای محتوای اولیه قرارداده و ذخیره کنید.

نکته : باید توجه داشته باشید که همه‌ی فایل‌ها را پشت سرهم و همزمان فشرده نکنید. این یعنی باید هر فایل را جداگانه فشرده و تست کنید تا مشکلی برای کدها و قالب وب سایتتان بوجود نیاید.

نکته : نکته مهمتر این است که پیش از انجام این فرایند باید از تمامی فایل های خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

ترکیب کردن فایل های CSS و JS

بارها دیده‌ایم که طراح یک قالب از چندین و چند فایل CSS برای اعمال استایل‌ها درون یک وب سایت استفاده می‌کند. به شدت توصیه می‌کنیم تعدادی از این فایل‌ها را باهم ترکیب کنید. یعنی بجای استفاده از ۳ فایل CSS برای رسپانسیو سازی، از یک فایل استفاده کرده و کد نویسی صیح و بهینه ای داشته باشید. این روش در کنار روش قبل سرعت بارگذاری وب سایت را بسیار افزایش داده و برای بهبود وضعیت رتبه سئو بسیار موثر است. اما سوال اینجاست! چگونه ترکیب کردن فایل‌ها باعث افزایش سرعت سایت می‌شود؟

در جواب باید گفت زمانی که مرورگر می‌خواهد یک وب سایت را بارگذاری کند، تعدادی درخواست برای خواندن و دریافت فایل‌های روی سرور می‌فرستد. حال اگر تعداد فایل‌های قالب وب سایت ما بیشتر باشند مرورگر مجبور است تعداد درخواست بیشتری را ارسال کرده تا وب سایت بصورت کامل بارگذاری شود. بنابراین بهتر است تعداد فایل‌های CSS و JS را با ترکیب کردن کاهش دهیم تا زمان ارسال درخواست و دریافت پاسخ توسط مرورگر افزایش نیابد.

نکته : استفاده از متدهای import در این روش ممنوع است. بهتر است این کار را کاملا بصورت دستی انجام داده و محتویات درون چند فایل را به یک فایل منتقل کنیم.

فشرده و یا بهینه سازی تصاویر وب سایت

توجه داشته باشید تصاویر با رزلوشن و حجم‌های بسیار بالا به شدت سرعت بارگذاری وب سایت شما را کاهش می‌دهند. بهتر است ابتدا تصاویر را توسط ابزارهای آنلاین و یا آفلاین فشرده سازی کرده سپس در وب سایت خود بارگذاری نماییم. همچنین توصیه می‌کنیم برای آیکن‌ها تصاویری با فرمت SVG درنظر بگیرید تا سرعت بارگذاری وب سایت شما به مراتب بیشتر شود. البته کاهش تعداد تصاویر با استفاده از مکانیزم ترکیب کردن آنها نیز می‌تواند به شدت سرعت بارگذاری وب سایت شما را افزایش دهد.

حذف پلاگین‌ها و افزونه‌های غیر ضروری

چنانچه از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می‌کنید خواهشا افزونه‌های غیر ضروری را حذف کنید و توجه داشته باشید که غیرفعال کردن آنها به تنهایی تاثیر چشمگیری در افزایش سرعت بارگذاری وب سایت شما نخواهد داشت. اما سوال اینجاست! چرا باید پلاگین های غیر ضروری را حذف کرد؟

درپاسخ باید گفت : زمانی که شما افزونه ای نصب می‌کنید، اطلاعاتی درون دیتابیس وب سایت ذخیره می‌شود و درنتیجه زمانی که افزونه‌های اضافی و بلا استفاده را حذف نمی‌کنید این اطلاعات دیتابیس شما را سنگین می‌کنند. درنتیجه سرعت خواندن از دیتابیس شما به افزایش می‌یابد.

بهینه سازی دیتابیس را فراموش نکنید

فرقی نمی‌کند مبتدی باشید یا حرفه‌ای، از سیستم مدیریت محتوا استفاده کنید یا پلتفرم اختصاصی خود را داشته باشید. باااااید دیتابیس خود را یا بهینه طراحی کنید یا آن را بهینه کنید. اگر طراح دیتابیس، خودتان هستید سعی کنید ساختار ساده‌ای برای آن درنظر بگیرید. درغیر اینصورت اطلاعات اضافی را از دیتابیس خود پاک کنید.

برای مثال اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنید، هر چند وقت یکبار اطلاعات مربوط به revision ها را پاک کنید. تا دیتابیس شما حجیم و سنگین نشود. یا اگر پلاگینی را حذف کردید بهتر است بررسی کنید آیا جداول آن از دیتابیس حذف شده اند یا خیر.

نکته : قبل از اینکه سر دیتابیس خود بلایی بیاوردی بهتر است از آن یک نسخه پشتبان تهیه کنید. اگر از سرویس‌های میزبانی وب یارا آی‌تی استفاده می‌کنید و کنترل پنل سرویستان cpanel است می‌توانید با استفاده از این آموزش، فرایند تهیه‌ی بکاپ را پیش ببرید.

از این که در خواندن دومین قسمت از مقاله‌ی “چگونه سرعت بارگذاری وب سایت خود را افزایش دهیم؟!” همراه ما بودید بسیار متشکریم. چنانچه دراین خصوص سوالی داشتید کافیست هم‌اکنون در انتهای این صفحه و در بخش نظرات بیان کنید. همچنین باید بگوییم این مجموعه ادامه خواهد داشت و در قسمت های بعدی درباره‌ی افزایش سرعت بارگذاری وب سایت بیشتر صحبت خواهیم کرد…

مرکز آموزش
مفیدترین های مشابه
در مرکز آموزش یارا آی‌تی بیشتر بخوانید ... بیشتر بدانید ... آموزش دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.