مرکز آموزش یارا آی تی
سئو چیست ؟!

سئو و بهینه سازی ، تنها وجه تمایز میان وب سایت های قدرتمند و ضعیف

با سلام و درود خدمت همه‌ی شما همراهان یارا آی تی، امروز با یکی از مهمترین مباحث در دنیای اینترنت، یعنی سئو وبهینه سازی ، در خدمت شماییم و می‌خواهیم درکنار هم، به بررسی اینکه بهینه سازی چیست و چه کاربردی دارد، بپردازیم؛ پس بدون فوت وقت و معطلی به سراغ اصل مطلب می‌رویم…

سئو یا بهینه سازی چیست ؟!

به زبان ساده، سئو یا SEO ، مخفف عبارت Search Engine Optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو می‌باشد. درواقع می‌توان گفت بهینه سازی، رعایت کردن مجموعه‌ای از استانداردهاست که باعث می‌شوند، وب سایت ما نزد موتورهای جستجو مانند گوگل، جایگاه بهتری را بدست آورد. البته اخیرا برخی کارشناسان دنیای طراحی وب و بهینه سازی، مفهوم SEO را اینگونه تفسیر نمی‌کنند و معتقدند باید کلمه‌ی SEO را مخفف عبارت Search Experience Optimization ، یعنی بهینه سازی تجربه جستجو دانست.

اما در یارا آی تی، ما مفهوم اول را ملاک ترجمه‌ی صحیح این واژه می‌دانیم و باید بگوییم اگرچه نمی‌توان این دو مبحث را از هم جدا دانست ولی تفاوت‌هایی میان Search Engine Optimization و Search Experience Optimization وجود دارد که در مقاله‌های آتی به آنها خواهیم پرداخت.

ساز و کار سئو چگونه است ؟!

بیایید قبل از اینکه به بررسی ساز و کار سئو بپردازیم، مفهوم این کلمه را بیشتر بررسی کنیم. در عنوان قبل گفتیم رعایت مجموعه‌ای از استانداردها وب سایت ما را نزد موتورهای جستجو محبوب‌تر می‌کند. حتما این سوال پیش آمده است که چه استانداردی؟ در پاسخ به این سوال باید گفت زمانی که شما یک وب سایت ایجاد می‌کنید و می‌خواهید وب سایتتان در نتایج جستجو نمایش داده شود باید قوانینی را از نظر فنی و محتوایی، رعایت کنید. این قوانین را موتورهای جستجو یا شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، یاهو، بینگ و… وضع کرده‌اند که بر اساس میزان رعایت شدن آنها، وب سایتها را رتبه بندی کرده و بتوانند زمانی که کاربر، عبارتی را جستجو می‌کند، وب سایتهای مفید و قدرتمندتری را در اختیارش قرار بدهند.

اکنون که اندکی درباره‌ی استانداردها دانستیم بیاید به بررسی ساز و کار سئو بپردازیم. موتورهای جستجو ربات‌هایی دارند که وب سایت شما را بصورت دائم بررسی می‌کنند. این ربات ها می‌خواهند بدانند شما محتوای خود را چگونه ایجاد کرده‌اید و یا در وب سایت شما، چه مقدار از نظر کدنویسی تمیز و بهینه عمل شده است. این ربات ها متدهای زیادی را از نظر فنی و محتوایی مورد توجه قرار می‌دهند و همانطور که گفتیم براساس درصد رعایت آنها به وب سایت شما امتیاز می‌دهند.

حال امتیازها در اختیار موتورهای جستجو قرار گرفته و اگر رتبه وب سایت شما بهتر از سایر وب سایت ها باشد، آن را بعنوان یک وب سایت مفید، هدفمند و جذاب می‌شناسند. درنتیجه زمانی که کاربر عبارتی را جستجو کند، این وب سایت شماست که در نتایج نمایش داده می‎‌شود.

.آیا بهینه سازی وب سایت الزامی است؟!

در پاسخ باید گفت قطعا! سئو و بهینه سازی یکی از الزامی ترین مواردی است که مسئول یک وب سایت، باید به آن بپردازد. بسیاری از بابت این که یک وب سایت ایجاد کرده‌اند ابراز پشیمانی می‌کنند. چرا که موفق نشده‌اند از طریق آن کالا یا خدمات خود را به افراد زیادی معرفی کنند، بفروشند و یا کسب و کار خود را گسترش دهند. SEO دقیقا همان چیزی است که مسئول چنین وب سایتی فراموش می‌کند.

توجه داشته باشید افراد بسیار زیادی در دنیای اینترنت وجود دارند که به محصولات، خدمات یا اطلاعات وب سایت شما نیاز دارند. این افراد باید شما را از طریق جستجو در گوگل، یاهو، بینگ و… بیابند. اکنون تصور کنید اگر وب سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده نشود! یا در صفحات اول حضور نداشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟!

همانطور که می‌دانید و گفتیم، اکثر افراد نیازهای خود را از طریق جستجو در دنیای اینترنت برطرف می‌کنند. اما درصد بالایی از این جامعه، تنها به پیشنهادهای صفحه‌ی اول جستجو توجه می‌کنند. بنابراین بهتر است برای این که وب سایتتان در اولین نتایج حضور داشته باشد، هم اکنون اقدام به بهینه سازی آن کنید.

بهینه سازی وب سایت چه مزایایی دارد؟

قطعا با استفاده از تکنیک‌های سئو، در بلند مدت به صفحات و یا اولین نتایج جستجو می‌پیوندید. این امر باعث می‌شود بازدید رایگان بیشتر و دائمی بدست بیاورید. و صد البته که این بازدیدها بصورت هدفمند و تخصصی به وب سایت شما هدایت می‌شوند و در نتیجه همین امر باعث گسترش کسب و کار، افزایش فروش، بهبود روند معرفی خدمات شما و… می‌شود. بنابراین توجه داشته باشید اگر می‌خواهید یک وب سایت موفق داشته باشید؛ هرگز سئو و بهینه سازی را از یاد نبرید.

از این که در خواندن مقاله‌ی “سئو ، تنها وجه تمایز میان وب سایت های قدرتمند و ضعیف” همراه ما بودید بسیار متشکریم. چنانچه دراین خصوص سوالی داشتید کافیست در انتهای همین صفحه و در بخش نظرات بیان کنید…

مرکز آموزش
مفیدترین های مشابه
در مرکز آموزش یارا آی‌تی بیشتر بخوانید ... بیشتر بدانید ... آموزش دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.