مرکز آموزش یارا آی تی
خطوط قرمز سئو، بایدها و نبایدهای بهینه سازی وب سایت

خطوط قرمز سئو ، باید ها و نباید های بهینه سازی وب سایت – قسمت اول

همه می‌دانند که یک وب سایت، برای دیده شدن در موتورهای جستجو و پیوستن به اولین نتایج نیازمند انجام فعالیت‌هایی تحت عنوان سئو و بهینه سازی است. بسیاری در این راه قدم گذاشته و موفق می‌شوند، اما عده‌ای با شکستی تلخ روبرو شده و فکر می‌کنند تمامی تلاششان ازبین رفته است. دلیل این اتفاقات شکسته شدن خطوط قرمز سئو می‌باشد. اما سوال مهمی که اکنون پیش آمده، این است که این خطوط قرمز چه چیزهایی هستند؟

منظور ما از خطوط قرمز درواقع رعایت کردن بایدها و نبایدهایی است که باعث می‌شوند در بهینه سازی سریعتر به نتیجه‌ی مطلوب برسیم یا پروژه‌ی ما منجر به شکست نشود. دپارتمان سئو و بهینه سازی یارا آی تی نیز در اولین قسمت از این مجموعه، همراه شماست تا جنبه‌های عمومی این قواعد را بررسی کرده و یک قدم وب‌سایت شما را به موفقیت نزدیکتر کنیم.

سعی نکنید در بازه زمانی کوتاهی پیروز میدان شوید!

عجله کار شیطونه! این جمله را بارها شنیده‌ایم و اگر بخواهیم ارتباطش را با این مبحث بیان کنیم، باید بگوییم که یکی از جنبه‌های عمومی خطوط قرمز سئو و بهینه سازی، داشتن یک برنامه قدرتمند و یک استراتژی هدفمند بلندمدت است. عده‌ای از سودجویان با فریب افرادی که بتازگی وارد مقوله دیجیتال مارکتینگ شده‌اند بیان می‌کنند که می‌توان طی بازه زمانی چند روزه و یا چند هفته‌ای، به نتیجه‌ای مطلوب دست یافت. البته که مشاهده شدن محتوای وب سایت در نتایج جستجو ظرف چند روز امکانپذیر است اما آیا می‌توان بصورت بلندمدت از نتیجه روبه بهبود آن منفعت برد؟ قطعا پاسخ منفیست!

همانطور که گفته شد برای بهبود رتبه سئو باید یک استراتژی هدفمند بلندمدت داشت تا پیشرفت روزافزون حاصل شود. درغیر اینصورت نه تنها ممکن است سرمایه خود را از دست دهیم بلکه از به نمایش درآمدن محتوای وب سایت ما در نتایج جستجو نیز محروم شویم.

تداوم در فعالیت‌ها را فراموش نکنید

گر صبر کنی ، ز غوره حلوا سازی! این ضرب المثل را نیز همه ما شنیده‌ایم. درواقع ارتباط این جمله با مبحث ما این است که نباید تا زمانی که به موفقیت نرسیدیم، دست از فعالیت کشید. عده‌ای زمانی که شروع به بهینه سازی یک وب سایت می‌کنند تصور می‌کنند می‌توان ظرف چند هفته به نتیجه مطلوب رسید اما در عمل، موفقیتشان در این بازه زمانی کوتاه محقق نشده و ناامید می‌شوند.

همانطور که در عنوان قبل نیز گفتیم بهینه سازی یک وب سایت شامل استراتژی هایی می‌شود که ماه‌ها و گاها سال‌ها زمان نیاز دارند تا نتیجه مطلوب را در اختیارمان قرار دهند. یکی از خطوط قرمز سئو از جنبه‌ی عمومی این است که نباید زود ناامید شده و دست از تلاش بازداریم.

بهینه سازی باید بدست متخصصین این حوزه انجام شود

برخی تصور می‌کنند بهینه سازی یک وب سایت و چیدن استراتژی‌های سئو کار ساده‌ایست. درحالی که سئو و بهینه سازی شامل تکنیک‌ها و قواعدی است که اگر نسبت به آنها اطلاعات کافی نداشته باشیم، ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به وب سایت خود یا دیگران وارد کنیم.

کار از محکم کاری عیب نمی‌کند! در مسیر سئو و بهینه سازی یک وب سایت، حتما از متخصصین این حوزه کمک بگیرید. یکی از با اهمیت‌ترین مسائل در زمینه‌ی خطوط قرمز سئو و بهینه سازی، رعایت کردن همین امر است و درصورتی که بدون دانش کافی این خط قرمز را بشکنیم، ممکن است وب سایت ما به زباله دان تاریخ بپیوندد.

آهسته و پیوسته درحال تلاش باشید

در عنوان‌های قبل ذکر کردیم که نباید برای دریافت نتیجه عجله داشت و در این راه تا زمانی که به اهداف نرسیده‌ایم نباید دست از فعالیت بکشیم. همچنین گفته شد که بهتر است از کمک افراد باتجربه‌تر نیز استفاده کنیم. اکنون باید بعنوان یکی از خطوط قرمز سئو این بیت شعر از سعدی را باید بیان کنیم: رهرو آن نیست گهی تند و گهی خسته رود / رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود!

ارتباط و مفهوم شعر فوق با مبحث ما کاملا آشکار است. اما بیایید با ذکر یک مثال به این مورد بپردازیم. برخی از افراد یک وب سایت راه اندازی کرده و درجهت بهبود رتبه سئوی وب سایت خود قدم برمی‌دارند. حال آنکه در رسیدن به هدف خود کاملا مسمم هستند و هیچ عجله‌ای برای دریافت نتیجه در بازه زمانی کوتاه ندارند. چرا که می‌خواهند به بهترین نتیجه دست یابند. اما مشکل کارشان این است که برای مدتی فعالیت‌ها را کاهش داده ناگهان بعد از گذشت چند روز، چند هفته و یا چند ماه،  شدت فعالیت‌ها را افزایش می‌دهند. این اخلال در نظم باعث می‌شود ربات‌هایی که از وب سایتشان بازدید می‌کنند، دچار سردرگمی شده و آن را بعنوان یک وب سایت بی نظم بشناسند. درنتیجه وب سایت از نظر نمایش در موتورهای جستجو دچا اختلال شود.

همیشه جا برای رقابت و بهتر بودن هست

یکی از مهمترین خطوط قرمز سئو که شکستن آن حکم مرگ را برای وب سایت دارد، دست کشیدن از فعالیت‌ها بعد از رسیدن به هدفی مشخص است. درواقع باید گفت در این مرحله غرور آفت هنر شده و صاحب یک وب سایت دیگر سعی در روند بهبود رتبه سئو و بهینه سازی وب سایت خود نمی‌کند.

همیشه تلاش کنید از رقیب‌های بزرگتر از خود پیشی بگیرید یا اگر این اتفاق رخ داد و حتی اگر صاحب اولین وب سایت از نظر رتبه الکسا در منطقه شدید، سعی در حفظ جایگاه خود داشته باشید. زیرا توقف فعالیت‌هایی که باعث بهبود رتبه سئوی وب سایت شما می‌شوند ممکن است این جایگاه را از شما بگیرد.

در این مقاله سعی شد جنبه‌های عمومی از مبحث خطوط قرمز سئو برای شما عزیزان علاقمند به حوزه سئو و بهینه سازی وب سایت ذکر شود. از این که در خواندن این مقاله همراه یارا آی تی بودید بسیار متشکریم و امیدوارم مطالب ارائه شده برای شما مفید باشند. همچنین مشتاقیم نظرات شما را در خصوص موارد ذکر شده، در انتهای همین صفحه و از طریق فرم نظرات بشنویم…

مرکز آموزش
مفیدترین های مشابه
در مرکز آموزش یارا آی‌تی بیشتر بخوانید ... بیشتر بدانید ... آموزش دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.