مرکز آموزش یارا آی تی
ساختن دیتابیس در cpanel

ساختن دیتابیس در cPanel

در این مقاله قرار است درباره ساده ترین راه ساختن پایگاه داده  ( Database ) در کنترل پنل cpanel صحبت کنیم اما پیش از هرچیز باید بدانیم دیتابیس چیست؟

درواقع دیتابیس محلی است که یک برنامه یا یک سیستم می تواند داده ها را در آن ذخیره کند. این داده ها می توانند از نوع اعداد، متن ها، تنظیمات و… باشند و برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران، اطلاعات فروش، تنظیمات و داده‌های سیستم های مدیریت محتوا و… بکار روند.

اکنون که درباره‌ی پایگاه داده یا دیتابیس دانستیم وقت آن رسیده که آسان‌ترین روش ایجاد آن را در کنترل پنل محبوب cpanel بیاموزیم پس در ادامه ی این مقاله همراه ما باشید.

آموزش ویدئویی این مبحث را مشاهده کنید

ساختن دیتابیس در cPanel با استفاده از MySQL Database

برای ساخت دیتابیس ابتدا از طریق پورتال آنلاین یارا آی‌تی وارد سی پنل سرویس خود شوید و پس از ورود به کنترل پنل cpanel، مطابق تصویر زیر، روی قسمت MySQL® Databases کلیک کنید.

در صفحه ی باز شده مطابق تصویر زیر، در بخش Create New Database نام دلخواه خود را برای ایجاد دیتابیس جدید وارد کنید و روی کلید Create Database کلیک کنید.

پس از کلیک کردن روی کلید Create Database صفحه ای مطابق تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد که نشان دهنده موفقیت آمیزبودن عملیات ساختن دیتابیس جدید در cpanel است.

پس از مشاهده ی پیغام فوق کافیست نام دیتابیس خود را جایی یادداشت کرده و با کلیک کردن روی Go Back مجددا به صفحه ی MySQL Databases بازگردید تا یک کاربر برای مدیریت دیتابیس ایجاد کنیم.

برای ایجاد کاربر عامل دیتابیس کافیست مطابق تصویر زیر در بخش Add New User یک نام کاربری و رمزعبور قدرتمند ایجاد کنید. و سپس روی کلید Create User کلیک کنید.

نکته : رمزعبوری که در این مرحله انتخاب می کنید بهتر است حاوی کلمات کوچک و بزرگ انگلیسی و دارای علائم نگارشی مانند نقطه و… باشد. همچنین می‌توانید با کلیک روی کلید Password Generator به طور خودکار و تصادفی یک پسورد قدرتمند ایجاد نمایید. سپس، بعد از انتخاب نام کاربری و رمز عبور روی کلید Create User کلیک کنید تا وارد مرحله‌ی بعد شوید.

نکته : این نام کاربری و رمزعبور را حتما یادداشت کنید سعی کنید آن را به ذهن بسپارید زیرا هنگام استفاده از اسکریپت‌ها و سیستم‌های مدیریت محتوا به آن نیاز خواهید داشت.

پس از کلیک کردن روی کلید Create User پنجره ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده خواهد شد که نشان می دهد کاربر عامل دیتابیس با موفقیت ایجاد شده است. همچنین می توانید نام کاربری ایجاد شده را از این بخش کپی کرده یا در محلی یادداشت کنید.

پس از مشاهده ی پیغام موفقیت آمیز بودن عملیات کافیست روی Go Back کلیک کنید تا مجددا به صفحه ی MySQL Databases بازگردید تا وارد مرحله بعد شویم.

در گام بعدی باید به کاربری که ساختیم جهت انجام تغییرات در دیتابیس دسترسی هایی داده شود. برای ایجاد این دسترسی ها کافیست به قسمت Add User To Database مراجعه کنیم و نام پایگاه داده و کاربری را که ساخته بودیم را انتخاب کنیم. سپس همانند تصویر زیر روی کلید Add کلیک می کنیم.

پس از کلیک برروی کلید Add صفحه ای مطابق با تصویر زیر نمایش داده خواهد شد. که از ما می‌خواهد دسترسی های مدیریتی کاربر ساخته شده را معین کنیم. در این مرحله کافیست چک‌باکس گزینه‌ی ALL PRIVILEGES را علامت دار کنیم و روی کلید Make Changes کلیک کنیم تا دیتابیس ما کاملا آماده ی استفاده شود.

تبریک می گوییم شما توانستید یک دیتابیس با استفاده از MySQL Databases در کنترل پنل cpanel ایجاد کرده و از آن در جهت راه اندازی وب سایت پویای خود استفاده کنید.

از اینکه با یارا آی‌تی تا انتهای این مقاله همراه بودید تشکر می‌کنیم. چنانچه سوالی دراین خصوص داشتید می‌توانید از طریق بخش نظرات در انتهای همین صفحه از ما بپرسید.

مرکز آموزش
مفیدترین های مشابه
در مرکز آموزش یارا آی‌تی بیشتر بخوانید ... بیشتر بدانید ... آموزش دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.