مرکز آموزش یارا آی تی
تهیه بکاپ از cpanel با استفاده از backup wizard

تهیه بکاپ در cPanel با استفاده از Backup Wizard

در این مقاله از یارا آی‌تی، قرار است درباره‌ی تهیه بکاپ از cpanel ، بصورت کامل صحبت کنیم. بسیار پیش آمده است که می‌خواهیم وردپرس خود را ارتقادهیم، یا قالب نصب شده روی وردپرس را بروزرسانی کنیم، یا مواقعی پیش می‌آید که می‌خواهیم تغییراتی در فایل‌های اسکریپت یا تنظیمات هاستمان ایجاد کنیم اما نمیدانیم نتیجه آن خوب خواهد بود یا باعث آسیب رساندن به وب‌سایت ما می‌شود. در چنین شرایطی بهتر است قبل از انجام هرگونه تغییرات یک بکاپ از هاست خود تهیه کرده تا درصورت بوجود آمدن مشکل آن را بازیابی کنیم. اما چگونه ؟؟؟ 

تهیه بکاپ از cPanel چگونه انجام می‌شود؟

در قدم اول برای تهیه‌ی نسخه پشتیبان ( backup ) از سی پنل و فایل های موجود در هاست خود، ازطریق پورتال آنلاین یارا آی‌تی وارد کنترل پنل cpanel سرویس خود شوید. سپس مطابق تصویر زیر روی گزینه‌ی Backup Wizard کلیک کنید.

در صفحه‌ی باز شده مطابق تصویر زیر دو گزینه را مشاهده می‌کنید که با کلیک کردن روی کلید Restore می‌توانیم مراحل بازگردانی نسخه‌ی پشتیبان تهیه شده را پیش ببریم اما برای تهیه‌ی بکاپ کافیست روی کلید Back Up کلیک کنید تا وارد مراحل تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان شوید.

پس از فشردن کلید بکاپ صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر مشاهده خواهید کرد که باید در آن نوع بکاپ خود را از جهت تهیه‌ی نسخه پشتیبان کامل یا جزئی مشخص کنیم.

در این مرحله همانطور که گفته شد باتوجه به نیازهایتان می‌توانید تعیین کنید که یک بکاپ کامل می‌خواهید از هاست خود تهیه کنید یا یک بکاپ جزئی.

Full Backup : با کلیک کردن روی این کلید این بخش، سیستم از تمامی اطلاعات و تنظیمات موجود در هاست شما نسخه پشتیبان تهیه می‌کند.

Select Partial Backup : شامل بخش های تهیه نسخه پشتیبان از فایل‌های موجودر در هاست شما (Home Directory)، نسخه پشتیبان از دیتابیس‌های هاست شما (MySQL Databases) و ایمیل فرواردرهای شما ( Email Forwarders & Filters ) می‌شود که با کلیک روی هرکدام از این گزینه‌ها، تنها از بخش مذکور نسخه پشتیبان تهیه می‌شود.

تهیه‌ی بکاپ از cPanel و فایل‌های موجود در هاست

برای تهیه‌ ی نسخه پشتیبان از تمامی اطلاعات هاست cpanel، همانطور که ذکر شد، در مرحله قبل روی کلید آبی‌رنگ Fullbackup کلیک کنید تا پنجره‌ای مطابق با تصویر زیر را مشاهده کنید.

همانطوری که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید در بخش Backup Destination می‌توانید محل ذخیره سازی فایل backup را مشخص کنیم. پیشنهاد می‌کنیم این مسیر را تغییر ندهید تا فایل ایجاد شده در پوشه Home موجود در فایل منیجر هاستتان قابل رویت باشد.

نکته : زمانی که سیستم عملیات تهیه‌ی full backup را به پایان رساند در این بخش هیچ پیغامی را مشاهده نخواهید کرد. اما اگر در فیلد Email Address یک آدرس ایمیل ثبت کنید، ایمیلی مبتنی بر اتمام عملیات پشتیبان‌گیری دریافت می‌کنید. اگر محتویات این فیلد را تغییر ندهید این پیغام به ایمیلی که هنگام خرید هاست یا ثبت‌نام در پورتال آنلاین یارا آی‌تی وارد کرده بودید ارسال می‌شود. همچنین برای غیر فعال کردن کردن این پیغام می توانید رادیو باتن Do not send email notification of backup completion را علامت دار کنید.

پس از بررسی مراحل بالا، همانطوری که در تصویر فوق مشاهده کردید کافیست روی کلید Generate Backup کلیک کنید تا همانند تصویر زیر پیغامی مبتنی‌بر شروع فرایند تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان نمایش داده شود. این عملیات باتوجه به حجم فایل‌های موجود در هاست شما ممکن است کمی زمانبر باشد.

دانلود فایل نسخه پشتیبان

اگر مراحل تهیه‌ی بکاپ شما زود به پایان رسید می‌توانید با کلیک روی عبارت Go Back موجود در تصویر بالا با صفحه‌ای مطابق با تصویر زیر روبرو شوید و با کلیک روی نام و فایل بکاپ موجود در بخش Backups Available for Download ، آن را دانلود کنید.

همچنین پس از اتمام فرآیند پشتیبان گیری، می‌توانید فایل ایجاد شده را ازطریق File Manager موجود در cpanel دانلود و در سیستم خود ذخیره کنید. توجه داشته باشید که فایل پشتیبان فضای هاست شما را اشغال می‌کند. شما عزیزان می‌توانید پس از دانلود، این فایل را برای همیشه از هاست خوب پاک کنید تا دچار کمبود فضا نشوید.

Partial Backup چیست ؟

در این نوع بکاپ می‌توانیم از بخش‌های مختلف هاستمان بصورت جداگانه نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنیم. ما partial backup را در دومین مرحله‌ی استفاده از ابزار backup wizard موجود در cpanel می‌توانیم ببینیم که شامل سه عدد دکمه می‌باشد:
Home Directory : با کلیک روی این دکمه پنجره‌ای مطابق با تصویر زیر مشاهده خواهیم کرد که با کلیک روی کلید آبی‌رنگ Home Directory بکاپ بصورت اتوماتیک ایجاد شده و شروع به دانلود شدن می‌کند.

MySQL Databases : با کلیک روی این دکمه پنجره‌ای مطابق با تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد که لیستی از دیتابیس‌های موجود در هاست ما را نمایش می‌دهد و ما با کلیک کردن روی نام مدنظر، مستقیما نسخه پشتیبان آن دیتابیس را دانلود کنیم.

Email Forwarders & Filters : با کلیک روی این دکمه پنجره‌ای مطابق با تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد که لیستی از فرواردرهای ایجاد شده توسط ما در cpanel را نمایش می‌دهد و برای تهیه‌ی بکاپ از آنها، کافیست روی هرکدام از گزینه‌های مورد نیاز کلیک کنیم تا نسخه پشتیبان ایجاد و بصورت اتوماتیک دانلود شود.

در این مقاله از یارا آی‌تی آموختیم چگونه توسط ابزار Backup Wizard از بخش‌های مختلف هاست cpanelمان نسخه پشتیبان (backup) تهیه کنیم. در مقاله‌ی بعدی خواهیم آموخت چگونه بکاپ‌های تهیه شده را بازگردانی کنیم. ازاینکه در خواندن این مقاله همراه ما بودید بسیار متشکریم. چنانچه درباره‌ی تهیه ی بکاپ در cpanel و ابزار Backup Wizard سوالی داشتید می‌توانید در ادامه‌ی همین صفحه و در بخش نظرات از ما بپرسید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

مرکز آموزش
مفیدترین های مشابه
در مرکز آموزش یارا آی‌تی بیشتر بخوانید ... بیشتر بدانید ... آموزش دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.